Y Ü K L E N İ Y O R

Webmail Nedir?

Webmail Nedir?

Webmail Nedir? Webmail Nasıl Kullanılır?

WebMail, web tabanlı e-mail hesaplarına verilen isimdir. İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan veya cihazdan, bir web tarayıcısı aracılığıyla maillerinize erişmenizi sağlayan bir tür e-posta hesabıdır. Mailler hem kurumsal hem de bireysel açıdan internet kullanımın büyük bir bölümünü oluşturur. Gelişmiş özelliklere sahip, basit kullanım kolaylığı sağlayan ve ücretsiz mail hizmetini vermektedir. Kullanımı rahat olan bu mail programı gelişmeler sonrası kullanıcılar tarafından tercih edilerek yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi ücretsiz servisler dışında bir çok kurumsal firma ve kuruluşun kendine özel bir webmail hizmeti kullandığını söyleyebiliriz. 


Webmail, kurumsallar için önemli bir veri kabul edilir. İşletmelerin kurumsal kimlik oluştururken ortak bir mail uzantısına sahip olması markanın güvenilirliğini ve kurumsallığını ön plana çıkartmaktadır. Bundan dolayı bilinirliği fazla olan firmaların genellikle hepsi, web mail sistemini kullanıyor.


Webmaile Nasıl Giriş Yapılır?

Web mail adresinize internet olan her  yerden giriş yapabilirsiniz. Bir tarayıcı aracılığıyla e-posta hesabınızda oturum açmak için internete bağlı olmanız gerekir. Yani  Webmail hesabınızı çevrimdışı kullanamazsınız. Web mail, e-posta uygulamalarından daha basittir. Web mail hesabınıza giriş yapmak için cihazınıza Microsoft Outlook gibi bir e-posta uygulama yazılımı yüklemenizi gerektirmez. Web mail ile maillerinizi okuyabilir, gönderebilir, yanıtlayabilir, iletebilir, klasörler halinde düzenleyebilir ve ekleri kaydedebilirsiniz. Tüm maillerinizi sistemde depolayabilirsiniz. Web mail hesabınızı açmak için e-posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak, web sayfasından hesabınıza kolayca giriş yapabilirsiniz. 


WebMail, 1971 yılında Ray Tomlinson ilk elektronik posta sistemini icat etmiştir. 1976 yılında Kraliçe II. Elizabeth e-posta gönderen ilk yönetici oldu. Bunun sonrasında pek çok hosting firması ve internet servis sağlayıcıları da Webmail’i hizmeti sunmaya başlamıştır.


Günümüzde kullanılan en yaygın ve en kullanışlı e-posta programları arasında Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Opera Mail, Mailbird, Howard, IncrediMail, Sylpheed, Inky, DreamMail, Foxmail ve Mulberry uygulamalarını söyleyebiliriz. 


Maillerinizi web üzerinden okuyabilmeniz için alan adınızın başına "webmail" yazılarak istediğiniz adrese giriş yapabilirsiniz. Örnek olarak, alan adınızın essabilisim.com olduğunu düşünürsek bu adres için webmail kullanımı için “webmail.essabilisim.com” veya "essabilisimcom/webmail" adresini kullanmanız gerekir. Web mail aracılığıyla iletişim kurmak için markanın alan adına sahip olması gerekiyor. Domain uzantısı kullanılarak edinilen mail adresleri sayesinde firma çalışanları aynı uzantıya sahip mail adreslerine sahip oluyor. İlk olarak info@essabilisim.com gibi bir kurumsal mail adresine sahip olabilmek için, @ işaretinden sonra gelecek olan uzantısı ne olacaksa o uzantıyı, yani domain adresini almanız gereklidir.

Buna sahip iseniz belirtilen adreslerden girerek kullanıcı adı ve şifreniz ile webmailinize girebilir e-postalarınızı okuyabilir veya gönderebilirsiniz.

Aynı zamanda bu adresler yerine outlook, thunderbird gibi yukarıda saydığımız e-posta okuma programlarına da bağlayarak buralarda direk kullanabilirsiniz veya mobil cihazlarınızda e-posta uygulamalarına kurabilirsiniz.

Webmail okuyucu programlara nasıl kurulur öğrenmek için buraya tıklayın.

0850 888 89 08